নিয়মীয়া বাৰ্তা
অসমৰ সৰ্বাধিক প্ৰচলিত দৈনিক বাতৰিকাকত

মহাকাশত ভাৰতৰ নতুন দূত ‘জিএছএটি–৩০’

43

দেশৰ টেলী সংযোগ ব্যৱস্থাক অধিক উন্নত কৰিবলৈ ভাৰতীয় মহাকাশ গৱেষণা সংস্থা চমুকৈ ইছৰোৱে মহাকাশলৈ এটা নতুন কৃত্রিম উপগ্রহ প্রেৰণ কৰিলে৷ যোৱা ১৬ জানুৱাৰীত ভাৰতীয় সময়মতে নিশা ২.৩৫ মিনিটত ফ্রান্স গোয়ানাৰ পৰা এৰিয়ান–৫ ৰকেটযোগে ‘জিএছএটি–৩০’ নামৰ এই উপগ্রহটো মহাকাশলৈ উৎক্ষেপণ কৰা হয়৷ এই একেটা ৰকেটতে এটা ইউৰোপিয়ান কৃত্রিম উপগ্রহো মহাকাশলৈ পঠিওৱা হয়৷ মহাকাশত ভাৰতৰ ‘দূত’ হৈ কার্য সম্পাদন কৰিব লগা এই কৃত্রিম উপগ্রহটোৰ ওজন প্রায় ৩,৩৫৭ কিলোগ্রাম৷ ইছৰোৰ অধ্যক্ষ কে শিৱানে জানিবলৈ দিয়া মতে, এই কৃত্রিম উপগ্রহটোৱে মহাকাশত ডিজিটেল প্রযুক্তি নির্ভৰ তথ্যৰ লেনদেনৰ কাম কৰিব৷ ‘জিএছএটি–৩০’য়ে মূলতঃ ডিটিএইচ, এটিএম, শ্বেয়াৰ বজাৰ, টেলিভিছন সংক্রান্তীয় সেৱাসমূহ উন্নত কৰিব৷ ভাৰতৰ উপৰি অষ্ট্রেলিয়া আৰু আন কেইবাখনো দেশো এই উপগ্রহৰ দ্বাৰা উপকৃত হ’ব৷ ইছৰোৱে জনোৱা মতে উৎক্ষেপণৰ ৩৫ মিনিট ২৫ ছেকেণ্ডৰ পাছতে ৰকেটৰ পৰা বিচ্ছিন্ন হয় ভাৰতীয় উপগ্রহটো৷ আগন্তুক সময়ত উপগ্রহটোৰ উচ্চতা সালসলনি ঘটোৱাৰ পাছত নিৰক্ষৰেখাৰ ৩৬ হাজাৰ কিলোমিটাৰ ওপৰত এক কক্ষপথত ইয়াক স্থাপন কৰা হ’ব৷

You might also like