নিয়মীয়া বাৰ্তা
অসমৰ সৰ্বাধিক প্ৰচলিত দৈনিক বাতৰিকাকত

ৰেংকিঙৰ সিংহাসন হেৰুৱালে বুমৰাহে

86

নিয়মীয়া বাৰ্তা, ১৩ ফেব্ৰুৱাৰীঃ আশংকা অনুসৰিয়ে আই চি চি এদিনীয়া ৰেংকিঙৰ শীর্ষস্থান হেৰুৱালে টীম ইণ্ডিয়াৰ তাৰকা বেগী বলাৰ যশপ্রীত বুমৰাহে৷ বিগত চাৰিখন এদিনীয়াত উইকেটবিহীন হৈ ৰোৱা বুমৰাহে বুধবাৰে ঘোষিত এদিনীয়া ৰেংকিঙৰ দ্বিতীয় স্থানলৈ অৱনমিত হৈছে৷

নিউজিলেণ্ডৰ অভিজ্ঞ বেগী বলাৰ ট্রেণ্ট ব’ল্টে বুমৰাহক চেৰ পেলাই শীর্ষস্থান অধিকাৰ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে৷ মন কৰিবলগীয়া যে আঘাতৰ বাবে বিগত বর্ষত প্রায় ছমাহ খেলপথাৰৰ পৰা আঁতৰি থকা ভাৰতীয় তাৰকাগৰাকীয়ে যোৱা মাহত আন্তঃৰাষ্ট্রীয় ক্রিকেটলৈ প্রত্যাৱর্তন ঘটাইছিল৷ শ্রীলংকাৰ বিৰুদ্ধে টি–২০ শৃংখলাৰ জৰিয়তে প্রত্যাৱর্তন ঘটোৱা বেগী বলাৰগৰাকীক কিন্তু এতিয়াও পূর্বৰ ছন্দত দেখিবলৈ পোৱা নাই৷ শেহতীয়াকৈ খেলা চাৰিখন এদিনীয়া মেচত তেওঁ এটাও উইকেট দখল কৰিবলৈ সক্ষম হোৱা নাই৷ নিউজিলেণ্ডৰ বিৰুদ্ধে ভাৰতে হোৱাইট ৱাছৰ সন্মুখীন হোৱা এদিনীয়া শৃংখলাটোত বুমৰাহৰ অপ্রত্যাশিত ব্যর্থতাই বিৰাট কোহলি বাহিনীক বিপদত পেলায়৷ উল্লেখ্য যে ইয়াৰ পূর্বে বুমৰাহে কেতিয়াও দুখন বা ততোধিক এদিনীয়াত উইকেটবিহীন হৈ থকা নাছিল৷ কিন্তু যোৱা তিনিখন মেচত ৩০ অভাৰ বল কৰি তেওঁ ১৬৩ ৰান ব্যয় কৰে আৰু এটাও উইকেট দখল কৰিবলৈ সক্ষম নহ’ল৷ এদিনীয়া ক্রিকেটত ভাৰতীয় বেগী বলাৰগৰাকীৰ এই ব্যর্থতাৰ পিছত ৰেংকিঙৰ শীর্ষস্থানৰ পৰা বুমৰাহ আঁতৰ হোৱাটো একপ্রকাৰ নিশ্চিত আছিল৷ বুমৰাহৰ পিছতে ৰেংকিঙত স্থান পাইছে ক্রমে আফগানিস্তানৰ মুজিবুৰ ৰহমান, দক্ষিণ আফ্রিকাৰ কাগিছ’ ৰাবাডা আৰু অষ্ট্রেলিয়াৰ পেট কামিনছে৷

ইফালে, আই চি চিয়ে ঘোষণা কৰা এদিনীয়া ৰেংকিঙৰ বেটিঙৰ তালিকাত শীর্ষস্থান অক্ষুণ্ণ ৰাখিছে টীম ইণ্ডিয়াৰ অধিনায়ক বিৰাট কোহলিয়ে৷ সদ্যসমাপ্ত এদিনীয়া শৃংখলাটোত তাৰকাগৰাকীয়ে মাত্র ৭৫ ৰানহে সংগ্রহ কৰিবলৈ সক্ষম হয় যদিও ৰেংকিঙত ইয়াৰ প্রভাৱ পৰিলক্ষিত নহ’ল৷ আঘাতৰ বাবে খেলপথাৰৰ পৰা আঁতৰি থকা টীম ইণ্ডিয়াৰ তাৰকা অ’পেনাৰ ৰোহিত শর্মাই দ্বিতীয় স্থান অধিকাৰ কৰি আছে৷ ভাৰতৰ বিৰুদ্ধে এদিনীয়া শৃংখলাত নিউজিলেণ্ডৰ ঐতিহাসিক জয়ত মুখ্য ভূমিকা গ্রহণ কৰা কিৱি তাৰকা ৰ’ছ টেইলৰে প্রকাশ পোৱা ৰেংকিঙত এটা স্থান আগুৱাইছে৷ সম্প্রতি তেওঁৰ স্থান হ’ল চতুর্থ৷ ৰেংকিঙৰ তৃতীয় স্থানত আছে পাকিস্তানৰ উদীয়মান তাৰকা বাবৰ আজম৷ আনহাতে অলৰাউণ্ডাৰৰ তালিকাত ভাৰতৰ তাৰকা অলৰাউণ্ডাৰ ৰবীন্দ্র জাদেজাই তিনিটা স্থান আগুৱাবলৈ সক্ষম হৈছে৷ এতিয়া তেওঁৰ এদিনীয়া ৰেংকিং হ’ল সপ্তম৷ জাদেজাই নিউজিলেণ্ডৰ বিৰুদ্ধে সদ্যসমাপ্ত এদিনীয়া শৃংখলাৰ দুটা ইনিংছত ৬৩ ৰান সংগ্রহ কৰাৰ লগতে দুটা উইকেট দখল কৰে৷ অলৰাউণ্ডাৰ শাখাত আফগানিস্তানৰ মহম্মদ নবীয়ে আই চি চি এদিনীয়া ৰেংকিঙৰ শীর্ষস্থানত উপনীত হৈছে৷ ইংলেণ্ডৰ তাৰকা বেন ষ্ট’কছক সিংহাসনৰ পৰা ওফৰাই মহম্মদ নবীয়ে ৰেংকিঙৰ শীর্ষস্থানত উপনীত হ’বলৈ সক্ষম হৈছে৷

You might also like