নিয়মীয়া বাৰ্তা
অসমৰ সৰ্বাধিক প্ৰচলিত দৈনিক বাতৰিকাকত

নেতাজীৰ নামত দেশত প্ৰথমটো মন্দিৰঃ ১২৩ সংখ্যক ওপজা দিনত উদ্বোধন

47

নিয়মীয়া বাৰ্তা, ২২ জানুৱাৰীঃ দেশত প্ৰথমবাৰলৈ মন্দিৰত পূজন কৰা হ’ব নেতাজী সুভাষ চন্দ্ৰ বসুক । ২৩ জানুৱাৰী অৰ্থাৎ কাইলৈ নেতাজী সুভাষ চন্দ্ৰ বসুৰ ১২৩ সংখ্যক ওপজা দিনত উদ্বোধন কৰা হ’ব এই মন্দিৰটো ।

বেনাৰসত নিৰ্মাণ সম্পন্ন হোৱা আজাদ হিন্দ মাৰ্গৰ এই মন্দিৰ কাইলৈ উদ্বোধন কৰিব আৰএছএছৰ প্ৰচাৰক ইন্দ্ৰেশ কুমাৰে । ২৩ জানুৱাৰীত সাধাৰণ লোক বাবে মুকলি কৰি দিব লগা এই বিশেষ মন্দিৰত পূজাৰী ৰূপে থাকিব এগৰাকী দলিত মহিলা । তেওঁ প্ৰতি পুৱা ভাৰত মাতাৰ আৰতিৰে মন্দিৰৰ দুৱাৰ খোলাৰ লগতে ভাৰত মাতাৰ আৰতিৰে বন্ধ কৰিব মন্দিৰৰ দুৱাৰ ।

সুভাষ ভৱনৰ বাহিৰৰ অংশত নেতাজীৰ নামত নিৰ্মাণ কৰা হৈছে এই বিশেষ মন্দিৰ । ১১ ফুট উচ্চতাৰ মন্দিৰটোত সুভাষ বসুৰ গ্ৰেণাইটৰ এটা ক’লা মূৰ্তি স্থাপন কৰা হৈছে । বেনাৰস হিন্দু বিশ্ববিদ্যালয়ৰ অধ্যাপক ড০ ৰাজীৱ হৈছে এই মন্দিৰৰ প্ৰতিষ্ঠাতা ।

মানুহৰ মাজত নেতাজী আৰু দেশৰ প্ৰতি মানুহৰ শ্ৰদ্ধা বৃদ্ধি কৰাৰ উদ্দেশ্যে এই মন্দিৰ স্থাপন কৰা হৈছে বুলি জানিবলৈ দিয়ে অধ্যাপকে ৰাজীৱে । মন্দিৰত খোদিত হৈ থাকিব নেতাজী সম্পৰ্কে জ্ঞাত-অজ্ঞাত বহু কথা । মন্দিৰৰ দৰ্শনাৰ্থী সকলক এই ইতিহাস পঢ়ি চোৱাৰ সুযোগ দিয়া হ’ব ।

You might also like