নিয়মীয়া বাৰ্তা
অসমৰ সৰ্বাধিক প্ৰচলিত দৈনিক বাতৰিকাকত

অচিৰেই পৃথিৱীৰ পৰা বিদায় ল’ব ক’ৰোনাইঃ নোবেল বিজয়ী বিজ্ঞানীৰ ভৱিষ্যতবাণী

529

নিয়মীয়া বাৰ্তা, ২৫ মাৰ্চঃ বিশ্বজুৰি ক’ৰোনাৰ আতংক অব্যাহত থকাৰ মাজতে আহিছে এক সুখৰ বাৰ্তা । ২০১৩ চনত ৰসায়নৰ নোবেল বঁটাপ্ৰাপ্ত বিজ্ঞানী মাইকেল লেভিটৰ দাবী, অচিৰেই বিশ্বৰ পৰা উধাও হ’ব ক’ৰোনা ।

মাইকেল লেভিট নামৰ এইগৰাকী বিজ্ঞানীয়ে পূৰ্বেই এক চীনত এক মহামাৰীৰ ভৱিষ্যতবাণী কৰিছিল । লগতে কৈছিল যে এই মহামাৰীৰ প্ৰকোপ হ’ব অত্যন্ত ভয়ংকৰ । লছ এঞ্জেলছ্ টাইমছৰ এক সাক্ষাৎকাৰত লেভিটে কৈছে যে প্ৰথমে আতংক দূৰ কৰাটোহে অতি প্ৰয়োজনীয় । তেতিয়াই আমাৰ সকলো ঠিক হৈ যাব ।

লেভিট কয় যে, আক্ৰান্তৰ সংখ্যা বৰ্তমানেও সঠিক ভাৱে দিয়া হোৱা নাই । পৰিসংখ্যা যদি চোৱা যায় তেন্তে দেখা গৈছে যে ইয়াৰ প্ৰকোপ কিছু পৰিমাণে হ’লেও কমিছে । জন হপকিন্স বিশ্ববিদ্যালয়ৰ এক পৰিসংখ্যা অনুসৰি মাৰ্কিন যুক্তৰাষ্ট্ৰত বৰ্তমানলৈকে আক্ৰান্ত হৈছে ৩৫,২২৪ গৰাকী লোক, মৃত্যু হৈছে প্ৰায় ৪৭১ গৰাকী লোকৰ । সমগ্ৰ পৃথিৱীতে আক্ৰান্ত হৈছে ৪ লাখ আৰু মৃত্যু হৈছে ১৭,০০০ গৰাকী লোকৰ ।

ইয়াৰ পাচতেই লেভিটে উল্লেখ কৰে যে মানুহক গৃহবন্দী কৰি ৰখা অথবা ভেকচিনৰ জৰিয়তে ক’ৰোনা নিয়ন্ত্ৰণ কৰা প্ৰক্ৰিয়াটো সুন্দৰ । মৃত্যুৰ সংখ্যা বাঢ়িলেও কিন্তু পৰিসংখ্যাত দেখা যাব যে লাহে লাহে আক্ৰান্তৰ সংখ্যা কমিব ।

You might also like