নিয়মীয়া বাৰ্তা
অসমৰ সৰ্বাধিক প্ৰচলিত দৈনিক বাতৰিকাকত

প্রগতি পুথিভঁৰালত গ্রন্থ অধ্যয়নৰ আন্দোলন

নলবাৰী সৰিয়হতলীৰ যুৱক দীপজ্যোতিৰ পদক্ষেপ

55

নিয়মীয়া বাৰ্তা, ২৪ মার্চঃ নলবাৰী জিলাৰ সৰিয়হতলীত দীপজ্যোতি বেজবৰুৱা নামৰ যুৱকজনে তেওঁৰ লগৰীয়াসকলৰ সহযোগত গঢ়ি তুলিছে প্রগতি পুথিভঁৰাল ৷ য’ত থাকিব সাহিত্যৰ আলোচনা, নাথাকিব কোনো ৰাজনৈতিক কচৰৎ ৷ পুথিভঁৰালটোত প্রতি দেওবাৰে শতাধিক শিশুৰ মাজত ৰূপায়ণ কৰি অহা হৈছে ‘আইৰ মুখৰ ভাষা’, ‘বিজ্ঞানৰ এক নতুন দিগন্ত’ শীর্ষক কার্যসূচী ৷ ইতিমধ্যে এনে কার্যসূচীত বিভিন্ন বিশিষ্ট লোকৰ লগতে সমাজকর্মী ৰাজীৱ চক্রৱর্তীয়ে শিশুসকলক সময়ৰ সদ্ব্যৱহাৰ কৰি জীৱনত আগবাঢ়ি যাব পৰাকৈ কেতবোৰ কৌশল শিকায় ৷ ‘আইৰ মুখৰ ভাষা’ কার্যসূচীত ‘সন্ধান’ স্বেচ্ছাসেৱী সংস্থাৰ সাধাৰণ সম্পাদক তাজিমউদ্দিন আহমেদ উপস্থিত থাকি অসমীয়া ভাষা, সাহিত্য–সংস্কৃতি জীয়াই ৰাখিবলৈ হ’লে অসমত অনৈক্যৰ মাজত থকা একতাৰ এনাজৰীডাল অধিক মজবুত কৰিবলৈ আহ্বান জনায় ৷ শিশুসকলৰ মাজত একতাৰ শক্তি, পৰিৱেশ আৰু মানৱতাৰ ভিডি’ প্রদর্শন কৰে ৷ এই অনুষ্ঠানত উপস্থিত থাকি কবি প্রণৱ খাৰজাৰ আৰু ৰঙিয়া কলেজৰ ছাত্রী দীপশিখা কলিতাই ছাত্র–ছাত্রীসকলক গ্রন্থ অধ্যয়নত মনোনিৱেশ কৰিবলৈ পৰামর্শ দিয়ে৷ প্রগতি পুথিভঁৰালৰ সক্রিয় কর্মী ভার্গৱ ডেকাই শিশুসকলৰ মাজত ‘বিজ্ঞানৰ এক নতুন দিগন্ত’ কার্যসূচী ৰূপায়ণ কৰি গণিতৰ পাঠ্যক্রমৰ ওপৰত আলোচনা আগবঢ়ায়৷ সমূহ কার্যসূচী ৰূপায়ণত সহযোগ কৰে পুথিভঁৰালৰ লগত ওতপ্রোতভাৱে জডিত অপূর্ব বেজবৰুৱা আৰু ৰুবুল মহন্তই ৷

You might also like