নিয়মীয়া বাৰ্তা
অসমৰ সৰ্বাধিক প্ৰচলিত দৈনিক বাতৰিকাকত

উইপ্র’ৰ বকেয়া ৭০ কোটি টকা আদায় নিদিয়া বাবে অচল ৱেবছাইট

92

নিয়মীয়া বাৰ্তা, ১৪ ফেব্ৰুৱাৰীঃ ৭০ কোটি টকা অনাদায়ৰ বাবেই ৰাষ্ট্রীয় নাগৰিকপঞ্জীৰ (এন আৰ চি) ৱেবছাইট এতিয়া অচল হৈ আছে৷ এন আৰ চিৰ ৱেবছাইট চোৱাচিতা কৰাৰ দায়িত্বত থকা আই টি কোম্পানী উইপ্র’ৰ তৰফৰ পৰা বৃহস্পতিবাৰে এই কথা প্রকাশ কৰা হৈছে৷

তদুপৰি ৩ লাখ টকাকৈ ৱেবছাইটৰ (ক্লাউড) মাহেলী ‘ছাবস্ক্রিপচন’ৰ ধনো চৰকাৰৰ পৰা লাভ কৰা নাই কোম্পানীটোয়ে৷ বকেয়া ধনৰাশি লাভ কৰা মাত্রেই ৱেবছাইটটো সচল হৈ পৰিব বুলিও উইপ্র’ৰ তৰফৰ পৰা প্রকাশ কৰা হৈছে৷

উল্লেখ্য যে এন আৰ চিৰ ৱেবছাইটৰ পৰা তথ্য অন্তর্ধান হোৱাৰ বাতৰিয়ে অসমত তীব্র প্রতিক্রিয়া সৃষ্টি কৰাৰ পাছত বুধবাৰে কেন্দ্রীয় গৃহ বিভাগে এক স্পষ্টীকৰণ জাৰি কৰিছিল৷ এন আৰ চিৰ সকলো নথিপত্র ক্লাউডত সম্পূর্ণৰূপে সুৰক্ষিত থকা বুলি গৃহ মন্ত্রালয়ে প্রকাশ কৰিছিল৷ উল্লেখ্য যে যোৱা বছৰৰ ১৯ অক্টোবৰত কেন্দ্রীয় গৃহ বিভাগ আৰু উইপ্র’ৰ মাজত হোৱা এন আৰ চি চোৱাচিতা কৰা চুক্তিৰ ম্যাদ উকলি গৈছিল৷ পিছে ব্যৱসায়িক সুনাম ৰক্ষার্থে কোম্পানীটোৱে চলিত বছৰৰ জানুৱাৰী মাহলৈকে ৱেবছাইটো সচল ৰাখিছিল৷

মন কৰিবলগীয়া যে ২০১৪ চনত উইপ্র’ই কেন্দ্রীয় গৃহ বিভাগ আৰু ভাৰতৰ মহাপঞ্জীয়াকৰ সৈতে এন আৰ চি উন্নীতকৰণৰ বাবে ‘ছিষ্টেম ইণ্টিগ্রেটৰ’ হিচাপে চুক্তিবদ্ধ হৈছিল৷ ইপিনে চৰকাৰী সূত্রত প্রকাশ পোৱা মতে, উইপ্র’ৰ বকেয়া ৭০ কোটি টকাৰ ৪০ কোটি টকা অলপতে অনুমোদন জনোৱা হৈছে যদিও এতিয়ালৈকে পুঁজি মোকলাই দিয়া হোৱা নাই৷ শীঘ্রে কোম্পানীটোৰ বকেয়া সম্পূর্ণ পুঁজি মোকলাই দিয়া হ’ব তথা চুক্তিও নৱীকৰণ কৰা হ’ব বুলি সূত্রটোৱে জানিবলৈ দিয়ে৷

You might also like